OLIVY
Řecké olivy
Řecké olivy a extra panenské olivové oleje se obecně považují za jedny z nejkvalitnějších a garantujeme že v naší nabídce najdete jen olivy vyrobené řeckou metodou odstranění hořkosti mořskou solí.
Pro výrobu se na Krétě a jinde v řecku sklízejí ty nejkvalitnější olivy podle odrůdy ve správném stupni zralosti.
Barva oliv je přesně taková jaká byla při sklizni z olivovníků.
Chemickým procesem oxidace s látkou Louh sodný neprošly žádné olivy v naší nabídce!!!
Nejdůležitější surovinou určující kvalitu oliv je samotná oliva. Podobně důležitý je ale i způsob zpracování. (Aby byly totiž olivy jedlé musí všechny projít procesem odstranění hořkosti. V opačném případě byste je určitě nejedli.)
Olivy se totiž zjednodušeně zpracovávají 2 metodami. První je řecká metoda při níž se hořkost z oliv odstraní naložením na 6 měsíců do solného roztoku.
Další metodou je španělská metoda, při niž se olivy naloží na max. týden do louhu sodného (hydroxid sodný E524) a pak se dobře i několik dní proplachují. Pochopitelně při tomto procesu ztratí většinu svých chutí.
Lidé si většinou myslí, že olivy se dělí na zelené a černé. Toto však není docela pravda neboť olivy dozrávají stejně jako ovoce a ze zelených se stávají postupně černé.
Je ovšem nutné dodat, že většina černých oliv nezískala svou černou barvu přirozeným dozráním na slunci ale vyrábí ze zelených oliv za pomoci louhu sodného a přítomnosti vzduchu. Tyto "falešné" černé olivy poznáte jednoduše. Všechny mají stejnou (sytě černou) barvu pokud si nejste jisti často také obsahují konzervanty E579 nebo E585.
Vyzkoušejte řecké olivy z Kréty a zjistíte, že není oliva jako oliva.
Podávání řeckých oliv
Řecké olivy ( mimo těch s různými příchutěmi) jelikož se jejich hořkost odstraňovala solí je dobré propláchnout vodou a polít kvalitním olivovým olejem nejlépe kyselosti 0,3%.